Вівторок, 24 Листопада 2020
ОСТАННІ НОВИНИ:

Як учні і вчителі спілкуються в школах: експерти зафіксували мовний парадокс

Як учні і вчителі спілкуються в школах: експерти зафіксували мовний парадокс

Більшість шкіл в Україні навчають дітей українською мовою. Проте експерти зафіксували, що загальний шкільний простір досі є двомовним.

Про це заявила кандидатка філологічних наук Оксана Данилевська під час Національного круглого столу “Мова”.

“Якщо на початок проголошення незалежності України 1991 року українською мовою навчалося лише 47% школярів, то сьогодні нею навчаються 90% учнів“, – сказала вона.

Проте, за даними дослідження Інституту української мови, насправді простір шкіл по всій Україні, за винятком західних областей, є двомовним. За її словами, в Україні склалася парадоксальна ситуація, коли в освітніх закладах набула поширення диглосія – лінгвістичний вияв, коли мови чітко розподілені функційно.

Читайте також:  Відомий мовознавець Олександр Авраменко знайшов в тексті радіодиктанту помилки

Так, українською мовою кращої або гіршої якості учні говорять з учителем, нею викладають, але мовою спілкування на перервах, позашкільних заходів, мовою спілкування вчителів із батьками, дітей між собою є російська,
– підкреслила Данилевська.

Експертка запевняє, що така ситуація не сприяє вихованню українськомовної стійкості.

“Діти приймають те, що в школі чітко прописані правила. І от правило має бути одне для всіх: якщо це школа з українською мовою навчання, то, безумовно, вчителі мають користуватися цією мовою, не демонструючи подвійні стандарти: коли вони у класі користуються українською, а як лунає дзвоник, виходять у коридор і перемикаються на російську”, – додає Оксана Данилевська.

Джерело.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: